Rīgas piepilsētas reģionos ir vienots tūrisma piedāvājums

Rīgas piepilsētas reģionos ir vienots tūrisma piedāvājumsFoto: LETA

Ko darīt, ja Covid-19 krīzes periodā ārzemju ceļojumi kļūst nepieejami? Protams, ceļot pa savu valsti. Rīgas piepilsētas reģioni sarosās arvien vairāk, piedāvājot dažādus projektus un objektus reģionālajam tūrismam. Mērķis – izveidot vienotu tūrisma piedāvājumu līdz apm. 50 km attālumam no Rīgas. Turklāt pandēmijas apstākļos Pierīgas projekti iegūst digitālu veidolu.

Piemēram, platforma “Exit Riga” popularizē Rīgas piepilsētas un piedāvā rīdziniekiem izbraukt ārpus pilsētas robežām, neaizbraucot pārāk tālu, jo arī Pierīgas reģioni var piedāvāt visdažādākās tūrisma un izklaides iespējas.

Projekts “Аpkārt Rīgai”, kura ietvaros 2020. janvārī sāka darboties platforma “Exit Riga”, tiek īstenots no 2019. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 30. jūnijam, un tā mērķis ir reģionālā tūrisma attīstīšana un popularizēšana Rīgas piepilsētas reģionos. Projektu izveidoja sešu vietējo grupu aktīvisti – biedrība “Pierīgas Partnerība”, biedrība “Partnerība Daugavkrasts”, biedrība “Ropažu Garkalnes partnerība”, publisko un privāto partnerattiecību biedrība “Zied Zeme”, biedrība “Stopiņu un Salaspils partnerība” un biedrība “Gaujas Partnerība”. Projektā piedalās 14 reģioni: Babīte, Olaine, Mārupe, Ķekava, Baldone, Salaspils, Ikšķile, Stopiņi, Ropaži, Garkalne, Ādaži, Ķegums un Lielvārde. Šī projekta ietvaros 2020. gada janvārī sāka darboties tiešsaistes tīmekļa vietne exitriga.lv. Kopā projektā ir 40 pasākumi, no kuriem viens – mācību seminārs tūrisma pakalpojumu sniedzējiem – notika 28. oktobrī Ulbrokas kultūras centrā “Ulbrokas pērle”.

“Vienota Pierīgas reģionu tūrisma piedāvājuma ideja radās jau 2012. gadā,” stāsta “Exit Riga” vadītājs Juris Žilko, “kad kopā sanāca trīs pašvaldības: Ķekava, Mārupe un Salaspils”. Tad tika izveidota vienotu tūrisma piedāvājumu karte. Tālāk šī sadarbība paplašinājās līdz astoņām pašvaldībām, bet pēc tam jau izveidojās vienota tūrisma piedāvājuma projekts “Apkārt Rīgai” un projekta zīmols – platforma “Exit Riga”. Tīmekļa vietnē exitriga.lv ir izveidota interaktīva karte, kur ir informācija par nakšņošanas vietām, sabiedriskās ēdināšanas vietām, aktīvās atpūtas piedāvājumiem un ekskursijām, var izveidot arī savu personisko maršrutu.

Īpaša uzmanība “Exit Riga” pievērsta velomaršrutiem. 2020. gadā bija plānoti astoņi veloorientēšanās posmi 14 reģionos, bet Mārupes domes tūrisma projektu organizatore Laura Šīrante pastāstīja, ka pandēmijas dēļ tika izlemts vairs nerīkot pasākumus vai rīkot tos citā veidolā. Rezultātā tika rasts risinājums ar mobilo lietotni “QRENTEERINGS”, kur dalībnieki devās ceļā ar velosipēdiem katrs savā laikā, fiksējot kustības gaitu un uzdevumu izpildi savos viedtālruņos. Visvairāk dalībnieku bija no Rīgas, kopumā veloorientēšanās pasākumā piedalījās 365 komandas no 22 novadiem.

Tūrisma attīstības plānus Mārupes novadā COVID-19 periodā arī nācās mainīt. Sešu ieplānoto pasākumu vietā pašvaldība izstrādāja un palaida divas spēles vietējiem iedzīvotājiem, kas ar mobilās lietotnes “Actionbound” palīdzību joprojām ir pieejamas jebkuram interesentam. Lietotne ļauj iepazīties ar interesantām vietām Mārupē un Jaunmārupē, kā arī izpildīt dažāda veida uzdevumus. Laura Šīrante pastāstīja, ka ir plānots piedāvāt maršrutu arī Skultes ciematā, kurā interesanta ir ar aviāciju saistītā vēsture. Viņa uzskata, ka šajā sarežģītajā laikā cilvēkiem trūkst kultūras pasākumu, tāpēc neilgi pirms Jāņiem, jūnijā, pašvaldība organizēja nelielus bezmaksas koncertus, kad muzikanti devās uzstāties uz ciematiem. Mārupiešiem un Rīgas viesiem tika organizēti arī brīvdabas kino vakari Mārupes domes pagalmā. Dome arī ir vēsturiska ēka, kas tika renovēta un ir novada tūrisma objekts (Švarcenieku muiža).

Ogres novadā tūrisma attīstībā arī izveidots digitālo tehnoloģiju atbalsts. Izstādē “Balttour” novads parādīja virtuālu (365º grādu) ceļojumu pa novadu. Izstādes ietvaros pirmo reizi tika piedāvāts arī audio gids pa Ogres novadu – mobilajā lietotnē ‘Ogres novadnieks’, ko var izmantot jebkurš interesents. Lietotnē ir 88 stāsti par novadu, tā apskates vietām, notikumiem un ievērojamajiem cilvēkiem. Centrs izveidoja arī interaktīvu informācijas stendu par tūrisma iespējām novadā, bet līdzās Ogres mūzikas skolai uzstādīts viedais infrastruktūras objekts – muzikālais soliņš, kas darbojas ar saules paneļiem. Šeit var ne tikai paklausīties klasisko mūziku un uzzināt mūzikas skolas vēsturi, bet arī uzlādēt elektroniskās ierīces. Ogres novada tūrisma informācijas centra konsultante Baiba Zača pastāstīja, ka pēc saulrieta objekts tiek izgaismots ar LED lampiņām.

Savukārt, lai īstenotu projektu “Tūrisms kopā” (LEADER sadarbības projekts), apvienojās Pierīgas novadu biedrības un pašvaldības: biedrības “Pierīgas Partnerība”, “Lielupe” un “Daugavkrasts” un Mārupes, Babītes, Olaines, Ķekavas, Ozolnieku un Jelgavas novadu pašvaldības. Projekta ietvaros šo novadu skolu skolniekiem tika piedāvāts izveidot tūrisma maršrutu vienai dienai, kurā varētu doties ar visu klasi. Pa konkursā uzvarējušajiem maršrutiem bija plānots doties uzreiz pēc rezultātu paziņošanas, bet COVID-19 izplatīšanās dēļ plānos bija jāveic izmaiņas, un pārgājieni notika tikai septembrī.

Uzvarējušos maršrutus var ieteikt arī rīdziniekiem kā brīvdienu izbraucienu maršrutus. Jaunākie bērni izvēlējās zirgu apciemošanu stallī “Zirgzandales”, braucienu uz Aviācijas muzeju un pastaigu Olaines Mežaparkā. Vidusskolnieki izraudzījās Olaines Vēstures un mākslas muzeju, Babītes rododendru audzētavu, “Annas Koku skolu” (iepazīšanos ar galdniecību) un šitaki sēņu audzēšanas fermu “Trubenieki”, bet vecākie skolnieki deva priekšroku braucieniem uz Aviācijas muzeju un Olaines Vēstures un mākslas muzeju, kā arī peintbola spēlei Mārupes peintbola parkā.

Projektā “Tūrisms kopā” tika uzstādīti arī seši vides objekti sešu Pierīgas reģionu teritorijās, un pasākumu ciklā “Iepazīsti Pierīgu” tika organizēti seši gājieni uz šiem objektiem. Piemēram, gājiena dalībnieki apmeklēja Bluķa ciemu un uzzināja par pirmo iedzīvotāju apmešanos Zemgalē, Ķekavas novadā uzkāpa Odukalnā, apskatīja luterāņu baznīcu un aizgāja līdz pazīstamajam Ķekavas avotam.

novosti

“Exit Riga” vadītājs Juris Žilko uzskata, ka tūrismā cilvēkiem ir svarīgas emocijas, tāpēc nav jābaidās no tā, ka ceļojumi kļūs digitāli. Turklāt COVID-19 krīzes laikā cilvēku ieradumu ceļot aiz robežām neapšaubāmi nomainīs vēlme iepazīt savu valsti. Starp tūrisma izklaidēm Juris pārraidē “Izturi kritiku” (vadītājs – Ansis Bogustovs) “EHR” ēterā pieminēja dabas taku “Vēstures taka” Baldonē ar 16 informatīvajiem stendiem un 12 lielformāta attēliem, brīvdabas koncertus Mārupē “Saulrieta koncerti”, koncertus neierastā viesu namā ar kupolu “Ārpus laika” Salaspils novadā un nodarbības ar zirgiem Plakanciemā. Ne ilgāk kā stundas braucienā no Rīgas jau ir ap simts pieejamu objektu, kas pelnījuši vietēju iedzīvotāju un rīdzinieku uzmanību!

Ja esat atradis/-usi pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, iezīmējot šo tekstu un nospiežot Ctrl + Enter.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: