Nekustamā īpašuma nodoklis: bez atvieglojumiem 2022. gadā mūs gaida katastrofa

Nekustamā īpašuma nodoklis: bez atvieglojumiem 2022. gadā mūs gaida katastrofaфото pixbay

Tieslietu ministrija un Valsts zemes dienests (VZD) sabiedriskajai apspriešanai nodeva jaunu kadastrālās vērtības projektu, kas paredz tās krasu pieaugumu no 2022. gada 1. janvāra. Faktiski kadastrālās vērtības bāze nav atjaunota kopš 2013. gada, un tagad saskaņā ar VZD novērtējumu tā tikai par 30–50% atbilst reālajām dzīvokļu tirgus nekustamā īpašuma cenām. Ja jaunā kadastrālās vērtības bāze stāsies spēkā bez vienīgā mājokļa nodokļa atcelšanas, tad mūs gaida ļoti grūti laiki.

Valsts zemes dienests publicējis kadastrālās vērtības prognozi 2022. gadam. Sliktā ziņa – gaidāms krass kadastrālās vērtības pieaugums gandrīz visiem nekustamā tirgus objektiem. Labā ziņa – Tieslietu ministrija izstrādājusi nodokļa atcelšanas projektu galvenajam vai vienīgajam mājoklim. Šodien tieslietu ministrs Jānis Bordāns svēti apsolīja, ka nepieļaus jaunās kadastrālās vērtības spēkā stāšanos līdz tam brīdim, kamēr tiks pārskatītas nekustamā īpašuma nodokļa likmes un atcelts nodoklis vienīgajam mājoklim.

Kāpēc jāatjauno kadastrālā vērtība? Tāpēc, ka tā jau ir novecojusi un neatbilst reālajai situācijai tirgū. Grafikā var redzēt, cik ļoti šodienas nekustamā īpašuma vērtība atpaliek no tirgus vērtības.

This image has an empty alt attribute; its file name is kad2.png
Avots: Tieslietu ministrija

Tiesa gan, šie dati apkopoti 2019. gada jūlijā. Kas būs līdz 2022. gadam pēc Covid pandēmijas, to neviens nezina. Pilnīgi iespējams, ka nekustamā īpašuma cenas kritīsies, un tad kadastrālā vērtība vairs nebūs 0,9-1,1 robežās no tirgus vērtības, bet daudz augstāka. Tāpēc nekustamā īpašuma cenas tiks novērotas un, iespējams, koriģēts likumprojekts.

Saskaņā ar VZD pārstāves Elzas Muraševas vārdiem, kopumā valstī vidējās kadastrālās vērtības atbilstība nekustamā īpašuma tirgum pēc 2022. gada palielināsies no šī brīža 0,47 līdz 0,97.

Ir skaidrs, ka tas vistiešāk ietekmēs nekustamā īpašuma nodokli, kas jau tagad daudziem rīdziniekiem ir augsts. Ir interesants skaitlis: saskaņā ar Tiesu izpildītāju asociācijas datiem pagājušajā gadā tikai Rīgā vien vairāk nekā 5000 rīdzinieku saskārušies ar tiesu izpildītāju darbību, kuri iekasēja naudas summas, jo nebija iespējams laikā nomaksāt nekustamā īpašuma nodokli. Ja nodoklis būs lielāks, tad nemaksātāju skaits pieaugs.

Kādus nekustamā īpašuma objektus tas skars vispirms?
Vislielākais kadastrālās vērtības palielinājums būs jaunajiem dzīvokļiem, kas uzbūvēti pēc 2000. gada. To kadastrālā vērtība šobrīd ir tikai 0,3 no tirgus vērtības, jaunā vidējā vērtība atbilstoši tirgus vērtībai būs 1,02. Sērijveida projektu dzīvokļiem kadastrālās vērtības atbilstība palielināsies no 0,49 šobrīd līdz 0,94 pēc 2022. gada.

Kadastrālā vērtība dzīvokļiem daudzdzīvokļu mājās pieaugs par 126%, bet individuālajās mājās – par 94%. Kopumā visiem nekustamā īpašuma objektiem kadastrālā vērtība pieaugs no 2,2 reizēm.

VZD eksperte norādīja, ka kadastrālā vērtība palielināsies jauno projektu dzīvokļiem, kas uzbūvēti pēc 2000. gada Rīgā un Rīgas rajonā, Jūrmalā un dažās mājās citās Latvijas vietās, kā arī tipveida dzīvokļiem ēkās, kas uzbūvētas līdz 2000. gadam Rīgā, Rīgas rajonā, Valmierā, Jelgavā un Ogrē.

Kopumā kadastrālās vērtības paaugstināšanās gaidāma 93% tipveida projektu dzīvokļiem Rīgā un Rīgas rajonā, kadastrālā vērtība samazināsies tikai 7% dzīvokļu.

This image has an empty alt attribute; its file name is kad3-1.png
Avots: Valsts zemes dienests

Vidējās kadastrālās vērtības palielināšanās gaidāma arī lauksaimniecības zemēm, kuru kadastrālā vērtība šobrīd atbilst tirgus vērtībai tikai par 0,3, bet no 2022. gada tā būs 0,98. Kopējais kadastrālās vērtības pieaugums lauksaimniecības zemēm būs 167%. Muraševa šo palielinājumu paskaidroja ar to, ka pēdējos gados lauksaimniecības zemju tirgus cena pieaugusi gandrīz divkārt, bet kadastrālā vērtība pēdējos 7–8 gados nav mainījusies.

Katrs, kurš vēlas, var novērtēt, par cik pieaugs kadastrālā vērtība 2022. gadā, ieejot portālā www.kadastrs.lv un www.kadastralavertiba.lv.

Tagad par to, vai tiks atcelts nodoklis vienīgajam mājoklim? Jā, ir tādas prognozes, bet pagaidām likumprojekts nav pieņemts. Tieslietu ministrijas kancelejas vadītājs Aldis Bukšs seminārā pagājušajā nedēļā prezentēja šo likumprojektu. Viņš paredz atbrīvošanu no nekustamā īpašuma nodokļa, ja īpašuma vērtība nepārsniedz 100 000 eiro. Zemei arī ir atlaide – piektā daļa no pilnas summas, bet tikai tajā gadījumā, ja šī zeme atrodas zem cilvēkam piederošā vienīgā nekustamā īpašuma. Paredzams, ka šīs izmaiņas jaunajos kadastrālās vērtības datos tiks piemērotas no 2022. gada 1. janvāra.

Kā tas izskatās skaitļos?
Piemēram, ja ir dzīvoklis vai māja ar piegulošu zemes gabalu.
* Ja dzīvokļa vai mājas kadastrālā vērtība ir 50 tūkstoši eiro, bet zemes – 30 tūkstoši eiro, tad nekustamā īpašuma nodoklis (par dzīvokli vai māju) ir nulle eiro, bet par zemi – (30 000*0,2)*0,015 = 90 eiro. Tātad kopējais nodoklis – 90 eiro gadā.
* Ja dzīvokļa vai mājas kadastrālā vērtība ir 150 tūkstoši eiro, bet zemes – 30 tūkstoši eiro, tad nekustamā īpašuma nodokli (par dzīvokli vai māju) ir 100 eiro. Tas tiek aprēķināts šādi: (150 000-100 000)*0,002 = 100 eiro. Tātad nodoklis tiks iekasēts tikai no summas, kas pārsniedz 100 tūkstošus eiro. Nodoklis par zemi aprēķināms ar to pašu formulu – (30 000*0,2)*0,015 = 90 eiro. Tātad kopējais nodoklis – 190 eiro gadā.

Kā paskaidro Bukšs, nodokļa atcelšana par vienīgo mājokli ir pretimnākšana cilvēkiem, jo tādā veidā viņi būs pārliecinātāki par nākotni un tas stimulēs nekustamā īpašuma tirgus attīstību. Ienākumi no nekustamā īpašuma nodokļa Latvijā salīdzinājumā ar Lietuvu un Igauniju ir lielāki – 0,7% no IKP (kaimiņvalstīs ir 0,3% un 0,2%).

Pagaidām nav skaidrs, vai tiks pieņemts priekšlikums par nodokļa atcelšanu vienīgajam mājoklim. Tieslietu ministrs saka, ka viņš ir informējis par daudzkārtēju nodokļa palielināšanos jau pagājušā gada jūlijā, bet Finanšu ministrija ir atteikusies reformēt nekustamā īpašuma nodokli. Formālais iemesls – Tieslietu ministrija nav publicējusi jaunās prognozējamās vērtības. Tagad visi jaunie skaitļi jau ir pieejami ne tikai Finanšu ministrijai, bet arī visiem Latvijas iedzīvotājiem. Finanšu ministrijai ir jāsniedz atbilde. Nav neiespējami, ka tā gribēs samazināt ar nodokļiem neapliekamās summas slieksni, piemēram, līdz 50 vai 70 tūkstošiem eiro.

Pagājušajā gadā Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvis, sociālo jautājumu un sociālās drošības eksperts konferencē LANĪDA “Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?” jau izteica viedokli par to, ka daudzi cilvēki nespēj nomaksāt nekustamā īpašuma nodokli.

Skaitļi ir šādi: zemes kadastrālā vērtība privātmāju apbūvei vienā pilsētā var atšķirties 111 reizes, bet valsts mērogā – pat 2500 reizes. Attiecībā uz zemi daudzdzīvokļu mājām situācija ir līdzīga – vienā pilsētā atšķirība var sasniegt 110 reizes, bet valsts mērogā – 2900 reizes.

Vienlaikus izdevumi infrastruktūras uzturēšanai dažādos valsts rajonos, kā arī darba algas nav tik atšķirīgas – maksimums 1,7 reizes. Tāda situācija rada sistēmu, kad nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi kļūst nesamērīgi un vienu reģionu iedzīvotāji faktiski subsidē citus iedzīvotājus.

Otrā problēma, par kuru runā eksperts: dažos rajonos iedzīvotāju ienākumi pieaug lēnāk nekā nekustamā īpašuma nodokļa maksa. Turklāt zemes kadastrālā vērtība pieaug neatkarīgi no tā, vai īpašnieks ar to kaut ko dara, vai nedara. Beigās ģimenes, kuras dzīvo uz konkrētas zemes vairākās paaudzēs, kļūst par pieaugošās kadastrālās vērtības ķīlniekiem.

novosti

Trešā problēma, par kuru runā eksperts: nekustamā īpašuma nodokļa atlaides. Kāpēc pašvaldība tās nesteidzas piemērot? Tāpēc, ka viņiem pašvaldību izlīdzināšanas fondā ir jāiemaksā summa, kas neņem vērā šīs atlaides, tātad no pilnas plānoto nekustamā īpašuma nodokļa iemaksu vērtības. Un atlaides jāmaksā no pašas pašvaldības līdzekļiem. Eksperts uzskata, ka kadastrālās vērtības jomā nepieciešamas radikālas reformas. Jāatbrīvo no nodokļa dzīvokļi – tur, kur cilvēks dzīvo. Vajag arī ieviest ar nodokli neapliekamos kvadrātmetrus zemei, kas attiecas uz deklarētām personām. Vajag ieviest vienādu nodokļa likmi gan dzīvokļiem, gan zemei.

Ja esat atradis/-usi pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, iezīmējot šo tekstu un nospiežot Ctrl + Enter.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: