Mana pietura: jaunie mākslinieki izskaistina 200 vecās pieturas

Mana pietura: jaunie mākslinieki izskaistina 200 vecās pieturas@manapietura

Roņi, lapsas, kuģi un citplanētieši, nesaprotami pasaku varoņi un brīnišķīgas ainavas. Rīdzinieki sākuši pamanīt, ka nesen daudzas vecā stila pieturas tagad ir rotātas ar glītiem attēliem, nevis nepatīkamiem, neķītriem uzrakstiem. Jaunie latviešu mākslinieki Mana Pietura projekta ietvaros dod otro dzīvi pieturu sienām.

Jaunais mākslinieks Eduards Dubrovskis tikai sāk darbu: zīmējuma fons jau ir izvēlēts, krāsas ir izvietotas. Viņš vēl nav gatavs pateikt, kas taps pamatīgi nodilušajā Mangaļu pieturā – tas lai paliek pārsteigums vietējiem iedzīvotājiem.

Radošais process rit pilnā sparā

Taču pāri ielai jau iespējams apbrīnot divu viņa kolēģu darbu: Aleksandra Tolstova un Veronika Ivanova apgleznojušas Ostas ielas (centra virzienā) pieturu ar lapsu ģimenīti.

На изображении может находиться: небо и на улице
@manapietura

Meitenes stāsta par savu darbu:

“Mūsu lapsas-sapņotājas, kuras dzīvo Mežaparkā, vēlas padalīties ar savu dzīvespriecīgumu. Lapsiņas uzskata, ka dzīve ir pilna ar īpašiem mirkļiem. Kas gan var būt labāks par pastaigu raibā, rudenīgā mežā vai pirmajām sniegpārsliņām, kas kūst uz silta deguntiņa. Un cik vilinoši smaržo pavasara mežs! Vasarā, caur koku zariem, skatās saules stari, maigi apskauj un ļauj sapņot ar pievērtām acīm. Mēs ceram, ka lapsiņas ikvienam liks uzsmaidīt un pasapņot.”

Pirms nedēļas 24. autobusa pēdējā pieturā, netālu no Mangaļsalas mola, parādījās citi faunas pārstāvji. Elīzabetei Krēģerei un Valteram Karlsonam šī nav pirmā reize, radot šādu mākslas darbu. Pirms gada viņi apgleznoja 6. autobusa galapunktu Dreiliņos. “Pieturu apgleznošana ir ļoti aizraujoša. Arī tāpēc, ka cilvēki katru dienu skatās uz tavu darbu, un mēs esam priecīgi, ka mēs varam likt viņiem smaidīt un uzlabot garastāvokli,” saka karikatūras autori.

На изображении может находиться: на улице
@manapietura

Kāpēc kaķi? “Nolēmām sevi izaicināt un padoties mūžīgi tuvās jūras vilinājumam, apvienojot to ar sirsniņai tikpat tuvajiem minkāniem. Tā nu tapa planēta Miu un kaķu piedzīvojumi, dodoties uz jūrmalu – baudīt, mīlēt, atpūsties, piedzīvot. Vēlam, lai viss tas pats izdodas arī Tev ik dienu!” piezīmē Elīzabete un Valters.

На изображении может находиться: на улице
Un šeit ir kaķi. Taču viņi apmetušies pie Saulgožu ielas pieturas.

Projekta idejiskais iedvesmotājs, Latvijas Kultūras izaugsmes fonda vadītājs Edgars Žunda saka, ka projekts Mana Pietura tiek realizēts jau otro gadu sadarbībā ar Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru un diviem Rīgas domes departamentiem – komunikācijas un izglītības, kultūras un sporta departamentu. Jau pagājušajā gadā mākslinieki entuziasti un profesionālie meistari deva otru dzīvi 21 novecojušai autobusu pieturai dažādos Rīgas rajonos. Šovasar, sākot ar jūliju, Rīgā plānots atdzīvināt 30 pieturas, padarot tās videi draudzīgākas.

Saskaņā ar fonda vadītāja teikto, ikviens vecumā no 16 līdz 30 gadiem var izpaust sevi uz neparastā “audekla”. Lai to izdarītu, jāsagatavo skice un jāizvēlas pietura. Karte ar pieturām, kurās atļauts zīmēm (saņemot atļauju!) ir šeit.

Pieturas, kas tika apgleznotas pagājušajā gadā ir apzīmētas zaļā krāsā, tās, kas šogad iegūs jaunu izskatu, ir atzīmētas sarkanā krāsā, tāpat ir atzīmēti “audekli”, kas gatavi radošām izpausmēm. Kopumā projekta ietvaros plānots transformēt 200 pieturas. 

Mākslinieki nesaņem atalgojumu par savu darbu, taču viņiem ir iespēja piedalīties vizuālās mākslas darbnīcās. Tāpat viņiem tiek nodrošināts viss nepieciešamais radošajam darbam ielās. Jūlija sākumā Tallinas ielas kvartālā notika mākslinieku darbu izstāde.

На изображении может находиться: 1 человек, стоит и в помещении
@manapietura

Dažreiz muzeju un izstāžu zāļu eksponāti negūst tik daudz garāmgājēju skatienu kā zīmējumi pilsētas ielās, jo īpaši, ja tie atrodas sabiedriskā transporta pieturā, kur pasažieriem reizēm jāpavada 10 vai 20 minūtes.

“Tā ir iespēja palīdzēt jauniešiem kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku, radoši izpausties un uzlabot savas prasmes,” sacīja Žunda. Vienkārši tāpat zīmēt pieturā ir aizliegts. Katram darbam tiek sagatavota skice, kas tiek saskaņota ar Rīgas Būvvaldē. “Tie, kuri vēlas piedalīties projektā, var pieteikties Facebook,” norāda organizators.

На изображении может находиться: дерево, небо и на улице
@manapietura

Šī pietura Anniņmuižas ielā lieliski parāda, kā daba pārņem ēkas, ietves un laternu stabus. Autori stāsta par savu ideju: “Kādu nakti pilsētā ienāca mežs.” Mākslinieki iedvesmojošies no Imanta Ziedoņa “Zaļās pasakas”, jo īpaši tādēļ, ka izvēlētā pietura atrodas vietā, kur pilsēta patiešām saplūst ar mežu. “Mēs vēlamies ļaut mežam ienākt pilsētā un padarīt to zaļāku. Dalība projektā „Mana pietura” mums nesa daudz prieka un pozitīvu emociju, kā arī jaunu pieredzi. Priecēja katrs labais vārds no garāmgājējiem. Jauki, ka vietējie iedzīvotāji novērtē to, ko darām. Mēs ceram, ka mūsu darba prieku un mīlestību pret mākslu sajutīs ikviens cilvēks, kurš uzkavēsies Anniņmuižas ielas pieturā, gaidot transportu, vai vienkārši dosies tai garām,” norāda zīmējuma autores Lelde Folkmane un Laine Zīriņa.

На изображении может находиться: дерево, небо, растение и на улице
@manapietura

Vai jums patīk kūciņas? Jebkurā gadījumā, ja nav īstas kūciņas, tad vismaz ir vērts redzēt to uzzīmētu, vai ne? Ja ikdienā braucat cauri Āgenskalnam, skats uz šīs pieturas dizainu noteikti iepriecinās. Zīmējuma autori Viesturs Holenders un Sondra Zaļupe īpaši pateicas rajona iedzīvotājiem par atbalstu radošajā procesā, kā arī siltu kafiju un iedvesmojošiem vārdiem!

На изображении может находиться: на улице
@manapietura

Vēl viens Sondras Zaļupes meistardarbs. “Visas 4 mūsu apgleznotās pieturas ir radītas ar domu, lai bērniem un viņu vecākiem, dodoties ikdienas gaitās, ir vieta, kas ļauj pasmaidīt, uzņemt kopīgu selfiju vai rast iemeslu sarunai par to “kas tas ir?” saka Sondra.

На изображении может находиться: на улице
@manapieturaTo pašu autoru apgleznotā pietura Ozolnieku ielā. Bērnus sagaida neparasts draugs.
@manapietura
На изображении может находиться: на улице
@manapietura

Šo magoņu dārzu radīja Alīna Čekstera. Pati māksliniece saka: “Es ar lielāko prieku piedalījos šai jaukajā projektā. Lai siltais magoņu lauks un saulriets nes skatītājiem vien vasarīgas domas un smaidus. Domāju, ka it sevišķi mūsu pelēcīgajos rudens un ziemas mēnešos šī pietura nesīs siltumu.”  Mēs arī tā ceram! Apmeklējiet pieturu “Aizsardzības akadēmija” 9. autobusa maršrutā, lai uzņemtu foto ar magonēm.

На изображении может находиться: баскетбольная площадка, дерево и на улице
@manapietura

Putni… resnie putni – darbs veltīts bērniem un visiem pieaugušajiem, kuros nav miris viņu iekšējais bērns. Autori saka, ka pilsētvidē ir ļoti maz vizualizāciju pašiem mazākajiem. Un pozitīvās “skaņas frekvences”, ko izstaro viens mazs bērns (piemēram, smiekli), var radīt īstu ķēdes reakciju. “Vai var būt kaut kas pozitīvāks par priecīgu bērnu? Es, kā trīs bērnu tēvs, uzskatu, ka nevar. Bērnu priekam būt!,” stāsta darba autors. Šos putnus var atrast Mežciemā, Celmu ielas pieturā.

Pārejos darbus iespējams aplūkot projekta Facebook lapā – Mana Pietura.

novosti

Latvijas Kultūras izaugsmes fonds turpina darbu un gatavojas vēl vienam interesantam projektam sadarbībā ar AS “Sadales Tīkls” ar nosaukumu Uzlādē krāsas. Šis projekts līdzinās Mana Pietura projektam, tikai šoreiz paredzēts apgleznot vismaz 15 Sadales Tīkla apakšstacijas par tēmu “Elektrodrošība”. Saskaņā ar Žunda teikto, darbs sāksies nākamnedēļ.

На изображении может находиться: растение, небо, дерево и на улице
Šādi apakšstacijas izskatās bez zīmējumiem
@manapietura

Starp citu, brīdinām tos, kuriem patīk atstāt zīmējumus uz renovētām ēku fasādēm, tuneļos vai vecā un jaunā tipa transporta pieturās: kādreizējās oranžās pieturas ir apstrādātas ar anti-grafiti materiālu.

Ja esat atradis/-usi pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, iezīmējot šo tekstu un nospiežot Ctrl + Enter.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: